Zmiany w mózgu wywołane alkoholizmem

Alkoholizm to choroba, która odbija swoje piętno na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym osoby pijącej. Nawet gdy osoba uzależniona nie przyznaje się do częstego sięgania po kieliszek, to można zaobserwować pewne zmiany, które są skutkiem częstego spożywania alkoholu.
Jak alkohol wpływa na uzależnionego?
Bez względu na to, co pije osoba uzależniona, napoje alkoholowe mają wiele negatywnych skutków dla zdrowia. Przede wszystkim osoba pijąca staje się bardziej nerwowa i agresywna. Alkohol wyzwala negatywne emocje, a osoby pod jego wpływem często tracą świadomość tego, co robią. Dlatego też tak wiele rodzin cierpi, gdy w ich domu pojawia się choroba alkoholowa; alkoholik staje się bardzo agresywny dla swojego otoczenia i często nawet posługuje się przemocą.
Wpływ alkoholu na psychikę
Osoby pijące mają problem z koncentracją oraz z wykonywaniem swoich obowiązków. Częste picie sprawia, że człowiek zapomina o wielu rzeczach, jest rozkojarzony oraz nie zależy mu na pewnych czynnościach. Dlatego też takie osoby często tracą dobre posady w firmach, ponieważ często zapominają o swoich obowiązkach, a niekiedy po prostu przestają je wykonywać. Ponadto, przełożeni bardzo szybko są w stanie zauważyć, że pracownik zmaga się z problemem alkoholowym, ponieważ do pracy przychodzi „na kacu”, nie pamięta o terminowych spotkaniach lub bardzo źle się zachowuje na spotkaniach firmowych albo towarzyskich.
Leczenie alkoholizmu w porę może przynieść naprawdę zadowalające rezultaty. Jednak żeby tak się stało, osoba uzależniona sama musi tego chcieć i dokonać starań, aby leczenie przyniosło zamierzone efekty. Odstawienie alkoholu w porę może zatrzymać niektóre procesy w mózgu alkoholika, wywołujące wyżej wspomnianą agresję, niechęć do bliskich, czy też problemy z pamięcią oraz z wykonywaniem swoich obowiązków.