Skutki alkoholizmu w rodzinie

Alkoholizm nigdy nie jest problemem samego tylko alkoholika. Może wywierać skutki, oczywiście złe, na jego całe otoczenie, a najmocniej odczuwa je oczywiście najbliższa rodzina, która staje się współuzależniona. Najbardziej dotkliwie zaś uzależnienie od alkoholu rodzica mogą odczuć dzieci i ponosić tego skutki całe życie.
Syndrom DDA
Dorosłe Dziecko Alkoholika to osoba, która wychowywała się w rodzinie z problemem alkoholowym, co nie pozostało na nią bez wpływu. Osoby z tym syndromem często mają wiele problemów, choć nie zawsze znają ich przyczyne. Często są one na tyle poważne, że konieczna jest specjalistyczna terapia, inaczej bowiem nie można normalnie funkcjonować. Czym objawia się ten syndrom? Alkoholizm rodzica może mieć poważniejszy wpływ na dziecko niż się wydaje, a większość skutków pozostaje na poziomie podświadomości. Dziecko nie musi więc doznawać przemocy czy biedy, by uzależnienie ojca czy matki miało na nie fatalny wpływ, także w dorosłym życiu. Takie osoby zwykle są niepewne siebie, wycofane, nie potrafią walczyć o swoje interesy, co daje złe skutki w życiu zawodowym, a przede wszystkim mają problemy z nawiązywaniem relacji z ludźmi. Wynika to między innymi z tego, że dzieci, zupełnie irracjonalnie, często obwiniają się o to, co dzieje się z rodzicem. Nie może to pozostać bez wpływu na ich psychikę.
Pomocy potrzebuje cała rodzina
Oczywiście współmałżonek osoby uzależnionej od alkoholu także nie znajduje się w łatwej sytuacji i chodzi tu nie tylko o to, że zwykle musi przejąć na swe barki całość spraw związanych z rodziną, a nierzadko nawet z jej utrzymaniem. Brak oparcia w uzależnionym, doznawane z jego strony rozczarowania nierzadko powodują depresję, a nieraz nawet przyczyniają się do tego, że również taka osoba sama zaczyna pić. Niestety, na alkoholizm narażone są też dzieci z DDA – jako dorośli nierzadko sami zaczynają sięgać po alkohol, mimo że doskonale wiedzą, jakie daje to rezultaty. Skutki alkoholizmu w rodzinie są więc bardzo poważne i długofalowe.