Profilaktyka alkoholizmu. Jak można mu zapobiec?

Alkoholizm to nie tylko choroba wyniszczająca zdrowie fizyczne i psychiczne, ale także jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. Nadużywanie alkoholu często prowadzi do stosowania przemocy wobec bliskich, powoduje utratę kontroli nad sobą i utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie: przyczynia się do utraty pracy i trudnej sytuacji materialnej, sprzyja przestępczości, wzmacnia agresję, często współwystępuje z innymi uzależnieniami. Walka z alkoholizmem jest trudna i nierzadko zakończona niepowodzeniem. Dlatego najważniejszą rolę w walce z uzależnieniem od alkoholu odgrywa profilaktyka.
Alkoholizm – charakterystyka i objawy
Alkoholik to osoba, która odczuwa psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu. Trudno mu odmówić kolejnego piwa czy drinka, ma problemy z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu. Nawet jeśli zauważa niszczycielski wpływ nałogu na swoje życie, odczuwa przymus picia i nie potrafi kontrolować częstotliwości i ilości przyjmowanego alkoholu.
Objawy uzależnienia od alkoholu to przede wszystkim natrętna, silnie odczuwana potrzeba sięgnięcia po kieliszek, trudna do odepchnięcia. Alkoholik ma problemy z odmawianiem picia, nie potrafi także wyczuć granicy, jeśli chodzi o ilość spożytego alkoholu. Często picie staje się jego główny zajęciem, prowadzi do zaniedbania pracy, rodziny, hobby, do wykluczenia z życia społeczności. Z czasem może rozwinąć się zespół abstynencyjny – odstawienie alkoholu powoduje niekontrolowane drżenie mięśni, bezsenność, rozszerzenie źrenic, lęk, agresję.
Profilaktyka uzależnień – jak zapobiegać uzależnieniu od alkoholu?
Najlepsze rezultaty w walce z alkoholizmem jako problemem społecznym przynosi szeroko zakrojona profilaktyka, zwłaszcza wśród młodzieży i młodych dorosłych. Jej niezbędnym elementem jest edukacja – wiedza o podłożu uzależnień, objawach i skutkach to najskuteczniejsza broń przeciwko alkoholizmowi. Profilaktyka alkoholizmu powinna obejmować warsztaty w szkołach, kampanie społeczne, programy edukacyjne uczulające na problem uzależnień, ale też promujące zdrowy tryb życia i asertywność.
Ważny element profilaktyki to również wsparcie psychologiczne osób pochodzących ze środowisk dotkniętych uzależnieniami. Dobre skutki przynoszą także zakazy dotyczące spożycia alkoholu np. w miejscu pracy, karanie opiekunów nadużywających alkoholu, ograniczenie promocji alkoholu w mediach.