Powrót do picia – jak go uniknąć?

Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważny problem. Wiele osób dostrzega u siebie symptomy uzależnienia, ale obawiają się zrobić pierwszy krok w kierunku wyjścia z tej podstępnej choroby. Trzeba pamiętać, że pomimo długiego okresu trzeźwości, alkoholikiem pozostaje się do końca życia.
Choroba alkoholowa i jej skutki
Trzeba zdawać sobie sprawę, że kiedy mamy do czynienia z chorobą alkoholową, skutki ponosi nie tylko sam alkoholik, ale całe jego otoczenie. Bardzo często cierpi współmałżonek i dzieci. Rodzina wstydzi się tego problemu. Nie wie, jak zareagować. Wiele osób jest świadomych, że to choroba i trzeba się leczyć, ale niektórzy wciąż udają, że problem nie istnieje.
Tymczasem dopiero kiedy alkoholik sięgnie dna, to znaczy będzie musiał sam ponosić konsekwencje swojego zachowania, to będzie mógł wziąć się w garść i poszukać profesjonalnej pomocy. Nie wolno zatem ukrywać alkoholizmu bliskiej osoby, zachowywać się tak, jakby nic złego się nie działo.
Jak uniknąć powrotu do picia?
Wiele osób z problemem alkoholowym udaje się na różnego rodzaju terapie i rzeczywiście przestaje pić. Jednak alkoholikiem pozostaje się do końca życia. Wystarczy jeden słabszy dzień, a powrót do nałogu staje się realnym zagrożeniem. Jak tego uniknąć? Na pewno nie wolno przechowywać żadnego alkoholu w domu. Bliska rodzina i otoczenie powinno być poinformowane o problemie.
Dobrze, kiedy osoba, która borykała się z uzależnieniem, ma wokół siebie bliskich ludzi, nastawionych pozytywnie i życzliwie, którzy chcą pomóc. Nie trzeba na zawsze rezygnować z uczestnictwa w imprezach, gdzie pojawia się alkohol, ale trzeba zachować czujność. Najlepiej po prostu obserwować siebie i swoje reakcje.
Powrót do picia po długim okresie trzeźwości zdarza się, pomimo najszczerszych chęci i dobrej woli. Wtedy trzeba szybko podnieść się i poszukać pomocy po raz kolejny. Im krócej będzie trwał stan upojenia alkoholowego, tym lepiej. Warto zatem pamiętać o tym i zawsze mieć w głowie swój cel, którym jest życie w trzeźwości.