Pierwsze objawy alkoholizmu. Jak rozpoznać?

Pierwsze objawy alkoholizmu łatwo jest przegapić. Bardzo wiele osób uważa, że spożywa alkohol jedynie rekreacyjnie i nie widzi w tym zupełnie nic złego. Jednocześnie jednak bardzo łatwo jest stracić kontrolę. Podpowiadamy, jak rozpoznać problem, zanim się on rozwinie.
Jak rozpoznać oznaki alkoholizmu?
Uzależnienie od alkoholu zawsze powinien rozpoznawać psychiatra specjalizujący się w psychoterapii uzależnień. Jeżeli podejrzewasz u siebie nałóg, zawsze warto się do niego zwrócić. To on ustali, na jakim etapie jesteś i pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Poniżej przedstawiamy oznaki, które powinny nas zaniepokoić.
Głód alkoholowy
Najważniejszym objawem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest głód alkoholowy. Osoba uzależniona odczuwa bardzo silną potrzebę picia. Przerwa w spożywaniu alkoholu wywołuje duży dyskomfort, dlatego też ponownie sięga po kieliszek.
Zespół abstynencyjny
Terminem tym określamy wszystkie objawy, które występują krótko po odstawieniu alkoholu. Na tym etapie mogą pojawić się wyraźne skoki ciśnienia tętniczego, wymioty, nudności i zimne poty. Rytm serca może być zaburzony, w całym ciele odczuwane napięcie.
Brak kontroli nad piciem
Osoba uzależniona będzie pić stopniowo coraz większe ilości alkoholu, zwiększy się tolerancja na alkohol. Gdy wcześniej upijaliśmy się już niewielką ilością napoju, teraz będzie trzeba wypić go znacznie więcej, by uzyskać ten sam efekt. Uzależniony już nie unika sytuacji, gdy może się napić, nie reaguje na niepokojące sygnały, pije mimo świadomości, że może to wywoływać negatywne konsekwencje.
Skupienie na piciu i podporządkowanie mu innych sfer życia
Picie powoli staje się najważniejszą czynnością w ciągu dnia, inne sfery schodzą na drugi plan. Uzależniony pije, mimo że przeszkadza mu to w codziennym funkcjonowaniu, zaniedbuje rodzinę, obowiązki w domu i w pracy. Rezygnuje z pracy, z dbania o relacje międzyludzkie.
Stany depresyjne
Depresja może być zarówno przyczyną jak i konsekwencją picia. Początkowo może się wydawać, że alkohol pomoże uśmierzyć ból, w praktyce powoduje znaczne obniżenie nastroju.