Nieodwracalne skutki alkoholizmu

Alkoholizm jest uzależnieniem, które wpływa negatywnie na stan zdrowia, relacje społeczne i psychologiczne oraz kontakty z otoczeniem i bliskimi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że uzależnienie od alkoholu jest trzecim, najważniejszym czynnikiem, który zagraża ludzkości.
Nadużywanie alkoholu, a negatywne skutki w relacjach z bliskimi
Osoba uzależniona od alkoholu traci panowanie nad własnym zachowaniem. W efekcie pogarszają się relacje z bliskimi, zwłaszcza tymi najbliższymi jak współmałżonek i dzieci. Uzależnienie powoduje agresję, szukanie winy w otoczeniu i pogorszenie relacji.
Osoba chora nie wie, że swoim nałogiem krzywdzi bliskich. Zwłaszcza gdy obserwują to np. małe dzieci.
Skutki nadużywania alkoholu – choroby somatyczne
Skutki alkoholizmu to przede wszystkim choroby nabyte. Przewlekłe nadużywanie alkoholu powoduje schorzenia układu sercowo-naczyniowego, taki jak np. nadciśnienie. Wśród osób, które piją zbyt duże ilości alkoholu ryzyko jego wystąpienia jest dwa razy większe niż u pozostałych. Nadużywanie alkoholu powoduje też następstwa w postaci nadciśnienia, czyli możliwość wystąpienia udaru lub zawału mięśnia sercowego.
U osób pijących zauważa się też osłabienie kurczliwości serca, co powoduje kardiomiopatię i problemy z krążeniem. Część pijących zmaga się z kolei z zaburzeniami rytmu serca, co stanowi następstwo oddziaływania metabolitów na układ przewodzący.
Alkohol uszkadza układ nerwowy i powoduje np. zapalenie wielonerwowe, które osłabia ruchy i powoduje bóle w mięśniach. Pojawia się też otępienie i niewydolność intelektualna, która wraz z rozwojem choroby alkoholowej postępuje. Do innych chorób zalicza:
- toksyczną neuropatię wzrokową;
- stany zapalne w jamie ustnej, żołądku i dwunastnicy;
- choroby wątroby, w tym zapalenie, zwłóknienie i marskość;
- choroby trzustki wraz z powikłaniami takimi jak np. cukrzyca nabyta.
Walka z alkoholizmem może w pewnym stopniu odwrócić negatywne konsekwencje zdrowotne i przede wszystkim naprawić relacje rodzinne i odzyskać możliwość sterowania własnym życiem.