Jak przekonać alkoholika do podjęcia leczenia?

Nałóg alkoholowy nie jest na pewno problemem, który można byłoby bagatelizować, co dotyczy zarówno samych uzależnionych, jak i ich bliskich. Widząc, jak dana osoba pogrąża się w nałogu, trzeba koniecznie reagować, nawet jeśli jest to trudne czy ma oznaczać wejście w pewnego rodzaju konflikt. Uzależnienie od alkoholu bowiem może tylko zaszkodzić, w dodatku na wielu poziomach, zupełnie dewastując życie alkoholika i jego bliskich, a także zdrowie, fizyczne i psychiczne, uzależnionego. Konieczne jest zatem podjęcie leczenia, w dodatku specjalistyczne. Nałóg nie mija sam, zwykle też nie można poradzić sobie z nim samodzielnie. Konieczna jest zatem psychoterapia, a czasem nawet pobyt w ośrodku zamkniętym. Jak przekonać do tego uzależnionego?
Ważna jest świadomość
Osoby, które pogrążają się w nałogu alkoholowym, oczywiście dobrze wiedzą, że coś jest nie tak, że przestają nad tym panować. Nie zawsze jednak mają w pełni świadomość swojej sytuacji, zwłaszcza gdy są stale zamroczone alkoholem. Bliscy zaś nierzadko starają się tuszować związane z tym problemy czy nie wiedząc, jak otwarcie rozmawiać z alkoholikiem o jego problemie – szczególnie jeśli nie jest to typowa osoba z nizin, ale na przykład wykształcony, poważny człowiek na wysokim stanowisku. Jednak zamiatanie tego problemu pod przysłowiowy dywan jest najgorszym, co można zrobić. By podjąć leczenie alkoholizmu, uzależniony musi tego chcieć, a by to było możliwe, musi w pełni zdawać sobie sprawę ze swojej sytuacji. Jeśli nie ma tego świadomości, zdaje się nie zauważać, że na przykład niszczy swoją rodzinę, koniecznie trzeba mu o tym powiedzieć, stawiając sprawę jasno, bez owijania w bawełnę. Stanowcze działanie z pewnością da lepszy efekt niż silenie się na delikatność.
Skrajne sytuacje
Gdy widać, że choroba alkoholowa postępuje, niszcząc życie i zdrowie uzależnionego, a ten nie chce zdecydować się na leczenie, konieczne mogą być radykalne kroki. Można zagrozić na przykład rozstaniem (czasem dopiero znalezienie się na dnie wstrząsa alkoholikiem na tyle, że zachęca go do podjęcia leczenia). W innych przypadkach możliwe jest wystąpienie na drogę sądową w celu skierowania alkoholika na leczenie przymusowe.