Fizyczne skutki alkoholizmu

O tym, że popaść w alkoholizm jest łatwo, powszechnie wiadomo, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, gdzie leży granica, której nie powinno się przekraczać. Picie w towarzystwie od czasu do czasu lub w weekendy może dość szybko zmienić się w uzależnienie, z którym trudno sobie poradzić.
Uzależnienie od alkoholu
Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś z naszego otoczenia jest już alkoholikiem. Niepokojące są różne objawy psychiczne, takie jak stany lękowe, wahania nastroju, zaburzenia koncentracji oraz pamięci i nieracjonalne postrzeganie rzeczywistości. Popadanie w uzależnienie wiąże się ze stanami depresyjnymi, otępieniem, a nawet z paranoją alkoholową. Człowiek uzależniony od alkoholu nie czuje odpowiedzialności i stara się za wszelką cenę nie myśleć o sobie jako o kimś uzależnionym.
Jakie są fizyczne skutki alkoholizmu?
Fizycznych konsekwencji uzależnienia od alkoholu jest bardzo dużo. Prędzej czy później każdy alkoholik musi się z nimi zmierzyć, przynajmniej z ich częścią. Jeśli nie podejmie skutecznego leczenia, to nieuniknione będą te najpoważniejsze, czyli marskość wątroby, nowotwory, przewlekłe wapniejące zapalenie trzustki i uszkodzenie serca. We wcześniejszych fazach alkoholizmu pojawia się anemia, częste jest także zaburzenie odżywiania, drżenie mięśni, wymioty, biegunki, zaburzenia snu i rozszerzenie źrenic. Typowe fizyczne objawy tej choroby to również zaburzenia potencji, kołatanie serca, osłabienie oraz bóle mięśni oraz niemiły smak w ustach.
Niestety rzadko zdarza się, aby alkoholik sam poradził sobie ze swoim uzależnieniem. Błędem też jest uważanie, że w jego uleczeniu główną rolę powinni odegrać jego bliscy. Zazwyczaj rodzina takiej osoby także jest ofiarą tej choroby i ponosi jej konsekwencje tak samo jak sam alkoholik. W większości przypadków konieczne jest leczenie alkoholizmu w specjalistycznym ośrodku – niekiedy musi to być ośrodek zamknięty. Warto pamiętać o tym, że niełatwo uświadomić alkoholikowi to, jak poważny jest jego problem.