Destrukcja alkoholowa – czym jest i jak się przed nią chronić?

U osób uzależnionych od alkoholu bardzo często występuje tak zwana destrukcja alkoholowa. Ta niejednokrotnie ma negatywny wpływ na alkoholika, a także krzywdzący sposób na osoby z najbliższego otoczenia.
Destrukcja alkoholowa to przede wszystkim pewne mechanizmy kierujące zachowaniem osoby uzależnionej. Prowadzą one do wyniszczenia jego organizmu, a także objawia się występowaniem – bardzo często – agresywnego zachowania. Pomimo że alkoholik ma świadomość tego, jaki wpływ ma na niego nadmierne spożywanie alkoholu, nie podejmuje żadnych działań, aby zaprzestać.
Czym jest destrukcja alkoholowa?
Destrukcja alkoholowa objawia się w głównej mierze tym, że osoba uzależniona – pomimo pełnej świadomości o ograniczeniu oraz nałogu – nie podejmuje jakichkolwiek działań w walce z alkoholizmem. Uzależnienie coraz bardziej pogłębia się, a alkoholik zaczyna tracić kontrolę nad sobą oraz własnym zachowaniem. Pojawiają się również stany depresyjne oraz myśli samobójcze.
Kolejnym objawem destrukcji alkoholowej jest również pogłębiająca się separacja poprzedzona łamaniem przez uzależnionego zasad społecznych. To sprawia, że od alkoholika odwraca się środowisko, a najbliższe otoczenie cierpi. Destrukcja niesie ze sobą także objawy fizyczne, takie jak między innymi drżenie mięśni, marskość wątroby, kłopoty z układem pokarmowym oraz nadciśnienie tętnicze.
Objawy te w istocie są zagrożeniem dla życia osoby uzależnionej. Mowa zarówno o symptomach fizycznych, jak i psychicznych.
Jak ochronić się przed destrukcją alkoholową?
Najlepszym, a właściwie jedynym sposobem na uniknięcie destrukcji alkoholowej jest leczenie alkoholizmu. Ważne jest jednak to, aby osoba chora sama chciała podjąć walkę z nałogiem i chciała z niego wyjść. Pierwszym krokiem jest oczywiście trzeźwość, a także detoksykacja oraz trwanie we wspomnianym stanie. Ważna jest również poprawa stanu psychicznego, czyli rozmowa z psychiatrą, bądź psychologiem. Nieocenioną pomocą będzie też wsparcie najbliższych, którzy będą wspierać alkoholika w wyjściu na przysłowiową prostą.