Alkoholizm i jego negatywne skutki na wydajność w pracy zawodowej
Uzależnienie od alkoholu wpływa negatywnie na wszystkie dziedziny życia człowieka i nie inaczej jest jeśli chodzi o pracę. Nieraz nawet alkoholicy tracą zatrudnienie, gdyż nie wywiązują się dobrze ze swych obowiązków – pomijając już sytuacje, gdy piją w pracy lub nie pojawiają się w niej z powodu upojenia. Jak alkoholizm wpływa na wydajność w pracy? Oczywiście negatywnie.
Skutki alkoholizmu dla wypełniania obowiązków zawodowych
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że szczególne zagrożenie stwarza uzależnienie od alkoholu w przypadku osób, które są kierowcami bądź operatorami maszyn. Nawet jeśli bowiem pracownicy tacy nie zjawiają się w pracy po spożyciu alkoholu, jego picie na przykład przez weekend powoduje, że w dni robocze nie są w najlepszej formie. Poza tym alkohol pity w nadmiarze z czasem upośledza percepcję, obniża zdolność pojmowania i orientacji czy wydłuża czas reakcji. Może też pojawić się problem z koordynacją ruchową oraz drżenie rąk, będące zwłaszcza typowym objawem abstynencji. Takie objawy są też bardzo groźne w wielu innych pracach, na przykład lekarza, zwłaszcza chirurga, jednak skutki tego rodzaju obniżają wydajność i powodują problemy w każdej pracy. Do tego można też zaliczyć brak koncentracji, trudności z zapamiętywaniem czy z kojarzeniem faktów. Warto też pamiętać, że alkohol powoduje śmierć komórek mózgowych, są to więc niejako objawy neurologiczne. Osoby długotrwale alkoholizujące się są też mniej inteligentne.
Niezbędne leczenie
Takie problemy nieraz skutkują, że alkoholicy nie są w stanie wykonywać dłużej swej pracy, nawet jeśli była ich całym życiem czy długo się do niej przygotowywali. Niezbędne jest więc leczenie alkoholizmu i to odpowiednio wczesne, by można było zapobiec znacznej dewastacji mózgu. Jeśli podejmie się terapię we wczesnym stadium uzależnienia, można zapobiec najgorszym skutkom uzależnienia od alkoholu i przywrócić swoje życie, także zawodowe, na właściwe tory. Warto więc zgłosić się do dobrego ośrodka oferującego profesjonalną terapię.