Alkoholizm – choroba na całe życie
Najbardziej trafną definicję, czym jest alkoholizm można sformułować w następujący sposób: alkoholizm to choroba, choroba, która postępuje i z której nie można się wyleczyć. Można jedynie powstrzymać jej rozwój. Podstawowym krokiem w rozpoczęciu leczenia, które ma na celu powstrzymać chorobę jest uświadomienie sobie, że jest się alkoholikiem.
Czy to już uzależnienie od alkoholu?
Istnieje kilka klasyfikacji alkoholizmu, różnie opisujących etap pierwszy alkoholizmu. W zależności do której klasyfikacji sięgniemy, będziemy mieć nieco inne opisy. Uogólniając, bardzo trudno określić, kiedy picie alkoholu zmienia się w chorobę, ale należy wziąć pod uwagę: częstotliwość i regularność picia, sposób picia, odczucia z tym związane i odczucia związane z odstawieniem alkoholu. Natomiast Komitet Ekspertów dla Spraw Alkoholizmu Światowej Organizacji Zdrowia nałóg alkoholowy opisuje jako stan psychicznego, jak i somatycznego uzależnienia, w którym pojawia się zwiększona tolerancja na alkohol, a także pojawienie się alkoholowego zespołu abstynencyjnego, czyli objawów odstawienia. Na tym etapie pojawia się brak kontroli nad piciem.
Czy odwyk alkoholowy jest dla każdego alkoholika?
Osoba pijąca sama musi chcieć wyzdrowieć. Bez tego nie będzie efektów leczenia żadnymi metodami. Jeżeli ktoś chce skorzystać z pomocy, można udać się do Wspólnoty AA czy Klubów Abstynenta oraz do różnego rodzaju ośrodków terapii uzależnień. Według badań osoby, które udały się na leczenie we względu innych niż samodzielna chęć wyzdrowienia, bardzo często wracają do nałogu. Po wyjściu z ośrodka leczenia alkoholizmu osoba, która była tam, ciągle wierząc, że nic jej nie dolega, nadal nie będzie widziała problemu. Przy najbliższej okazji ponownie sięgnie po kieliszek. A niestety nawet jeden kieliszek może wywołać lawinę kolejnych. Alkoholikiem jest się przez całe życie. Jedynym wyjściem jest bycie trzeźwym alkoholikiem.
Każdy ośrodek leczenia alkoholizmu udziela także wsparcia rodzinie i najbliższym alkoholika.